Тема: Антоніми
Мета: 
- сприяти розширенню знань учнів про слова, протилежні за значенням (антоніми);
     - сприяти формуванню вміння добирати антоніми та використовувати їх в усному і писемному мовленні;
- сприяти збагаченню словникового запасу;
- сприяти розвитку пам`яті, мовлення;
- сприяти виховуванню, працьовитості.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Усміхніться, любі діти,
Пролунав уже дзвінок – 
Починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі
Учні просто – молодці! (разом)
-Якими діти, ви будете на уроці?
У – уважними
Р – розумними
О – організованими
К – кмітливими
    ІІ. Актуалізація опорних знань
1.    Перевірка д/з.
-Домашнє завдання у вас було скласти розповідь про синичку. Вправа 128.
- Всі це завдання виконали, молодці!
- Назвіть, які синоніми ви дібрали до слова синички.
(Пірнаті друзі, метушливі пташки, охоронці садів)
- Молодці, гарно справились з цим завданням.
2. Тест на повторення
- Зараз ми перевіримо, як ви вмієте добирати синоніми до слів.
- Вам з варіантів відповідей а, б, в потрібно вибрати рядок, який відповідає даному слову.
- Обмінялись своїми роботами, взяли прості олівчики та проведемо взаємоперевірку.
Тестування
1.Виберіть рядок слів близьких за значенням до слова говорити
А) розмовляти, балакати, казати;
Б) шуміти, тупотіти, стрибати;                                             А
В) писати, малювати, читати.
 2. Виберіть рядок слів близьких за значенням до слова іти
А) летіти, бігти, спотикатися;
Б) їхати, сидіти, стояти;                           В
В) крокувати, плестися, брести.
3. Виберіть рядок слів близьких за значенням до слова клювати
А) їсти, харчуватись, підживлюватись;
Б) лити, сипати, місити;                             А
В) співати, щебетати, лепетіти.
4. Виберіть рядок слів близьких за значенням до слова злетіли
А) дзвеніти, дзенькати, бринькати;
Б) говорити, мовчати, розмовляти;                    В
В) знялися, спурхнули, піднялися.

5. Доберіть синонім до фразеологізму байдики бити
А) лінуватись;
Б) заважати;                        А
В) забути.
Взаємоперевірка
-Обмінялись роботами, взяли прості олівчики, швиденько перевіряйте свої роботи, а допоможе вам мудра сова, яка вам називатиме правильні відповіді.
3. Фронтальне опитування
Створення «Асоціативного куща».
-    Який розділ ми вивчаємо? (Слово. Значення слова)

з прямим і переносним значенням                               мають кілька значень
                                                                  

однаково звучать і пишуться,            Слова                фразеологізми
але мають різне значення


близькі за значенням                    протилежні за значенням 
(синоніми)                             (антоніми)


ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про слова, протилежні за значенням, та їх роль у мовленні.
Завдання:
- перевірка д/з;
- тест на повторення;
- складання «Асоціативного куща»;
- ознайомлення з антонімами (Вправа 130);
- каліграфічна хвилинка;
- (Вправа 131) узагальнення;
- трудова хвилинка;
- підсумок.
ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1.    Первинне закріплення – Відкрили підручники
Вправа 130
-    Прочитати текст.
-    Відшукали слова з протилежним значенням.
-    Яку роль вони виконують у тексті.
Донизу – догори
Ясний – похмурий
    Запам`ятай! 
    Пари слів, що мають протилежне значення називаються антонімами. Наприклад: день-ніч, високий – низький, іде – стоїть. 
    Антонімами можуть бути слова тільки однієї частини мови (та позначають однорідні явища, тобто явищами одного плану). У мовленні антоніми поєднуються з тими самими словами Н-д 
сонячний               - ранок
хмарний
    Щоб мовлення було красивим потрібно правильно вживати сполучення слів.
2.    Каліграфічна хвилинка
-    Як ви розумієте фразеологізм?
Дурний язик голові не приятель.
-    Відшукайте слова, в яких є букви, що позначають два звуки.
-    Які два звуки позначає буква я?
язик, приятель
-    Запишіть в зошитах каліграфічно букву Я.
V. Узагальнення й систематизація знань.              Повторить правильно
1. Робота за варіантами
- Знайшли в підручниках. Вправа (3)
- До кожного слова доберіть антонім і запишіть в зошити.
- Це завдання виконаєте за варіантами 
І варіант – перші три слова в першому стовпчику
ІІ варіант – останні три слова в другому стовпчику
день – ніч                    тут - там
схід – захід                    вгору - вниз
питання - відповідь             добре – погано
Усно
Зараз декілька слів зачитаємо і доберемо антоніми, а потім слова, які залишились запишете в зошити
    швидкий – повільний                мовчати - говорити
    веселий – сумний                    працювати - відпочивати
    шкідливий - корисний                  любити – ненавидіти
-    Зачитайте, які ви дібрали до слів антоніми
Повторили правильно
2.Фізкультхвилинка
3. Трудова хвилинка
- На закріплення виконаємо з вами роботу: виріжемо кружечки.
Це завдання виконаємо за варіантами
І варіант виріже кружечки малого розміру з паперу білого кольору.
ІІ варіант виріже кружечки великого розміру з картону чорного кольору.
-    Давайте з вами пригадаємо, що таке круг?
Круг – це частина площини, що обмежена колом.
-    Що таке коло?
Коло – замкнена крива лінія.
Коло креслять з допомогою циркуля, а ми кружечки виріжемо з допомогою шаблона.
-    Давайте подивимось на ваші роботи і скажемо, які антоніми можна утворити.

білий – чорний                                      Повторили правильно
великий – малий
товстий - тонкий
VІ. Підсумок уроку
-    Що вивчали на уроці?
-    Які значення можуть мати слова?
-    Які слова називаються антоніми?
Вправа «Мікрофон»
-    Доберуть антоніми до малюнків (слайдів)
VІІ. Д/з Вправа 132
(До виділених слів дібрати з довідки протилежні за значенням).
Усно скласти речення з двома сполученнями слів (на вибір).

Далі...