ПОРЯДОК ДІЙ НАСЕЛЕНЯ У РАЗІ ВИНИКНЕННЯ НАДЗВИЧАЙНИХ ТА НЕШТАТНИХ СИТУАЦІЙ

ПОЖЕЖА

          Пожежа – це неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що розповсюджується. Щорічно від пожеж стається безліч нещасних випадків, завдаються значні матеріальні втрати.

          Будь-яка пожежа починається із загорання, яке інколи може ліквідувати одна людина, якщо має відповідні навички та знає правила поведінки під час пожежі. Тому, у разі виникнення пожежі необхідно заздалегідь знати: де і які засоби пожежогасіння розміщуються та як ними користуватися.

         Ні в якому разі не слід панікувати.

         Під час пожежі необхідно остерігатися високої температури, задимленості та загазованості, обвалу конструкцій будинків і споруд, вибухів технологічного обладнання і приладів, падіння обгорілих дерев, а також провалів. Небезпечно входити в зону задимлення.

        Щорічно внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей. В дим та попіл перетворюються цінності на мільярди гривень.

        Якщо виникла пожежа - рахунок часу йде на секунди. Не панікуйте та остерігайтеся: високої температури, задимленості та загазованості, обвалу

конструкцій будинків і споруд, вибухів технологічного обладнання і приладів, падіння обгорілих дерев і провалів. Знайте, де знаходяться засоби пожежогасіння, та вмійте ними користуватися.

Заходи щодо рятування потерпілих з будинків, які горять, та під час гасіння пожежі:

1. Перед тим, як увійти в приміщення, що горить, накрийтеся мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи щільною тканиною.

2. Відкривайте обережно двері в задимлене приміщення, щоб уникнути посилення пожежі від великого притоку свіжого повітря.

3. В сильно задимленому приміщенні рухайтесь поповзом або пригинаючись.

4. Для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину.

5. У першу чергу рятуйте дітей, інвалідів та старих людей.

6. Пам'ятайте, що маленькі діти від страху часто ховаються під ліжко, в шафу та забиваються у куток.

7. Виходити із осередку пожежі необхідно в той бік, звідки віє вітер.

8. Побачивши людину, на якій горить одяг, зваліть її на землю та швидко накиньте будь-яку ковдру чи покривало (бажано зволожену) і щільно притисніть до тіла, при необхідності, викличте медичну допомогу.

9. Якщо загорівся ваш одяг, падайте на землю і перевертайтесь, щоб збити полум'я, ні в якому разі не біжіть - це ще більше роздуває вогонь.

10.Під час гасіння пожежі використовуйте вогнегасники, пожежні гідранти, воду, пісок, землю, кошму та інші засоби гасіння вогню.

11. Бензин, гас, органічні масла та розчинники, що загорілися, гасіть тільки за допомогою пристосованих видів вогнегасників, засипайте піском або ґрунтом, а якщо осередок пожежі невеликий, накрийте його азбестовим чи брезентовим покривалом, зволоженою тканиною чи одягом.

12. Якщо горить електричне обладнання або проводка, вимкніть рубильник або електричні пробки, а потім починайте гасити вогонь.

Пожежа застала вас у приміщенні:

1. Ви прокинулись від шуму пожежі і запаху диму, не сідайте в ліжку, а скотіться з нього на підлогу та повзіть під хмарою диму до дверей вашого приміщення, але не відчиняйте їх відразу.

2. Обережно доторкніться до дверей тильною стороною долоні, якщо двері не гарячі, то обережно відчиніть їх та швидко виходьте, а якщо двері гарячі - не відчиняйте їх, дим та полум'я не дозволять вам вийти.

3. Щільно закрийте двері, а всі щілини і отвори заткніть будь-якою тканиною, щоб уникнути подальшого проникнення диму та повертайтесь поповзом у глибину приміщення і приймайте заходи до порятунку.

4. Присядьте, глибоко вдихніть повітря, розкрийте вікно, висуньтеся та кричіть "Допоможіть, пожежа!", а якщо ви не в змозі відкрити вікно - розбийте віконне скло твердим предметом та зверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду.

5. Якщо ви вибрались через двері, зачиніть їх і поповзом пересувайтесь до виходу із приміщення (обов'язково зачиніть за собою всі двері).

6. Якщо ви знаходитесь у висотному будинку, не біжіть вниз крізь вогнище, а користуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі, використовуйте пожежну драбину. Під час пожежі заборонено користуватися ліфтами.

У всіх випадках, якщо ви в змозі, викличте пожежну команду (телефон "101").

Пожежі в лісах, степах .

Масові пожежі можуть виникати в спеку та при посухах від ударів блискавки, необережного поводження з вогнем, очищення поверхні землі випалюванням сухої трави та з інших причин. Вони можуть викликати травмування людей та тварин, спалахи будівель в населених пунктах, дерев'яних мостів, дерев'яних стовпів ліній електромереж та зв'язку, складів нафтопродуктів та інших матеріалів, що горять.

Ви опинилися в осередку пожежі:

1. Не панікуйте та не тікайте від полум'я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом.

2. З небезпечної зони, до якої наближається полум'я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму розповсюдження вогню.

3. Якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість, ввійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що знаходиться низько над поверхнею землі - повітря тут менш задимлене, рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини.

4. Гасити полум'я невеликих низових пожеж можна, забиваючи полум'я гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом та затоптуючи ногами, будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас.

5. Під час гасіння пожежі, не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з уваги інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв'язок за допомогою голосу.

6. Особливо будьте обережні у місцях торф'яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватися глибокі вирви, тому пересувайтеся, по можливості, перевіряючи палицею глибину слою, що вигорів.

7. Після виходу із осередку пожежі повідомте місцеву адміністрацію та пожежну службу про місце, розміри та характер пожежі.                                                                   

Перша допомога при опіках:

  • посадіть або покладіть постраждалого;
  • обливайте місця опіків великою кількістю води (15 хвилин і більше, будьте обережні, щоб уникнути переохолодження постраждалого, особливо взимку);
  • якщо є можливість, то зніміть з уражених місць каблучки, годинники, паски, взуття до того, як утворились набряки;
  • зняти предмети одягу, які згоріли або ще тліють, можна лише у тому випадку, якщо вони не пристали до уражених місць постраждалого;
  • всі опіки необхідно захистити, прикриваючи їх чистою тканиною без ворсу (простирадло або наволока);
  • викликати швидку медичну допомогу за телефоном «103»;

Запам’ятайте! Не чіпайте нічого, що пристало до місця опіку!

Не змащуйте опіки ніякими кремами, лосьйонами, оліями або маслами! Не проколюйте пухирі!

ЩОБ СВЯТО НЕ ЗАКІНЧИЛОСЯ  БІДОЮ

3вісно, найбiльша кiлькість пожеж вiд пiротехнiчних виробiв припадає на перiод святкування Нового року та Рiздва Христового.

3 чого ж почати? Виникає одразу кiлька запитань: де ви будете проводити феєрверк, якi пiротехнічні  вироби використовуватимете i яким чином органiзуєте його показ?

Спершу необхiдно вибрати мicце для феєрверка.  В iдеалi це має бути вiдкрита, велика за розмiрами територiя. Це може бути двiр, галявина - вiльнi вiд дерев i будiвель. Передусiм треба уважно оглянути обране мiсце й переконатись у тому, що поблизу немає (у paдiyci 50 мeтpiв) пожежонебезпечних об'єктiв, автотранспорту, дерев'яних споруд чи гаражiв i т. iн. Якщо феєpверк проводиться за містом, поблизу не повинно бути опалого листя, xвoї, cyxoї трави чи ciнa, тобто того, що може зайнятися  від випадкових iскор.

Потрiбно заздалегiдь продумати, де перебуватимуть глядачi, як забезпечити їм гарний i безпечний огляд феєрверку. Для цього розмiстiть їx на вiдстанi 15 - 20 метрів вiд пускового майданчика феєрверку, обов'язково з навiтряної сторони, щоб вітер не зносив на них дим i недогарки

 Вiд розмірів майданчика залежить, яку пiротехнiку ви зможете безпечно використовувати.  Це феєрверки наземної дії: петарди, хлопавки, вогнянi млинки, та  ні  в якому разi не можна запускати вироби, що летять угору, наприклад ракети. Користуватися ними поруч iз житловими будинками та iншими будiвлями категорично забороняєrься з протипожежних  міркувань.

Приступаючи до роботи з будь-якими пiротехнiчними виробами, уважно ознайомтесь з iнструкцiями для їх застосування. Купувати пipoтехнiчнi вироби мають право лише дорослi, дiти можуть користуватися ними тiльки пiд наглядом батьків.

Пам'ятайте, що цiна  та безпека пiротехнiчних виробiв - речi взаємопов'язанi. У разi купiвлi рiзної  розважaльної  пiротехнiки надавайте перевaгy вiдомим на українському ринку виробникам.

   Ось загальні правила, якi  необхiдно  виконувати.

  Не можна:

  • • носити пiротехнiчнi iграшки в кишенях;
  • • спалювати  їx у багатті;
  • • розбирати вироби i піддавати їх механiчним  впливам;
  • • працювати з пipoтexнiчними виробами в нетверезому cтані;
  • • курити пiд час роботи  з пiротехнiкою.

 Iншi поради:

  • • зберiгайте пiротехнiчнi вироби в недоступному для дiтей мiсцi;
  • • не допускайте вiдкритого вогню  в примiщеннi, де зберiгаються  вироби;

• розташовуйте їх  далi від нагрiвальних пpиладiв.   

 Одержання сигналу про евакуацію:

Якщо ви знаходитеся на своєму робочому місці, послідовно виконайте наступні дії:

- без поспіху, істерик і паніки зберіть службові документи в сейф або в шухляди столу, що закриваються на ключ;

- візьміть з собою особисті речі, документи, гроші, цінності;

- закрийте вікна, вимкніть оргтехніку, електроприлади, освітлення;

- візьміть з собою і при необхідності використовуйте індивідуальні засоби захисту (протигаз, респіратор);

- закрийте двері на ключ, ключ залишіть у замку;

- залишіть приміщення, рухайтеся маршрутами, які позначені в схемах евакуації;

- повертайтесь в залишене приміщення тільки після дозволу відповідальних осіб.